Beskrivelse
Alfabet-race – en morsom ordlek for hele klassen!
Hvor mange ord klarer elevene å komme på før tiden er ute? Alfabet-race er en morsom og engasjerende ordlek der elevene utfordres til å finne ord som passer til ulike temaer, og som begynner på forskjellige bokstaver i alfabetet. Her gjelder det å tenke raskt, være kreativ og hente fram ord fra eget ordforråd!
Aktiviteten passer perfekt når du trenger et lite avbrekk i undervisningen, har noen minutter til overs eller ønsker en morsom konkurranse på stasjoner eller i grupper. Samtidig får elevene verdifull trening i å hente fram, utforske og bruke ord fra ulike kategorier.
Slik fungerer Alfabet-race
Elevene får utdelt et oppgaveark med et bestemt tema, for eksempel dyr, mat, sport eller ting vi finner i naturen. Oppgaven er å finne ett ord til temaet på så mange bokstaver i alfabetet som mulig.
Still klokka på for eksempel 5 eller 10 minutter, og la konkurransen begynne! Elevene kan jobbe individuelt eller samarbeide i lag. Når tiden er ute, sammenlignes svarene. Hvert godkjente ord gir ett poeng, mens ord som ingen andre har skrevet, gir et ekstra poeng.
Det lønner seg altså å tenke litt utenfor boksen! Kanskje er det ikke alltid de mest opplagte ordene som gir flest poeng?
Ordlek som styrker ordforråd og kreativ tenkning
Alfabet-race gir elevene mulighet til å aktivere og utvide ordforrådet sitt på en lekende måte. Når de skal finne ord innenfor bestemte kategorier, må de hente fram kunnskap, se sammenhenger og tenke kreativt.
De ulike temaene gjør det enkelt å variere vanskelighetsgraden og tilpasse aktiviteten til elevgruppen. Noen kategorier tar utgangspunkt i kjente hverdagsord, mens andre utfordrer elevene til å bruke kunnskap fra ulike fagområder.
Aktiviteten legger også til rette for gode samtaler om ord og begreper når elevene sammenligner og diskuterer svarene sine.
Perfekt som brain break, stasjonsaktivitet eller konkurranse!
Med 29 ferdige temaer er det enkelt å hente fram en ny ordlek når du trenger en aktivitet som krever minimalt med forberedelser. Skriv ut oppgavearkene, finn fram blyantene og sett i gang!
Bruk Alfabet-race som en rask brain break, en morsom avslutning på en undervisningsøkt eller en samarbeidsaktivitet i mindre grupper. Du kan også bruke oppgavene flere ganger og utfordre elevene til å slå sin egen poengsum.
Det følger dessuten med et blankt oppgaveark der dere kan velge egne temaer. Slik kan aktiviteten enkelt tilpasses det dere arbeider med i undervisningen.





Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.